Osakkeissani löytyy tänään 8.3.2021 kaikkiaan varoja 2304 euroa, joten parissa kuukaudessa osakesalkkuni on paisunut 204 euroa. Eläkevakuutuksissani puolestaan on tässä kohtaa varoja 9395 euroa eli viime kerrasta luku koheni 931 euroa. Kaikkiaan tällä hetkellä osakkeissani ja rahastoissa on varoja 11 699 euroa, joten muutamassa kuukaudessa näiden sijoitusten arvo nousi 1135 euroa!
Viimeisten kuukausien kuluessa en juuri ole laittanut lisäpanostuksia näihin sijoituksiin, vaan varallisuuteni koheni vain arvonmuutoksista. Salkussani on mielestäni melko monipuolinen valikoima yrityksiä ja rahastoja ja olen painottanut melko paljon osinkoja ostopäätöksiäni tehdessä. Tulevaisuudessakin tulen lisäämään panostuksiani näihin salkkuni yrityksiin, mutta tulen ottamaan mukaan myös selkeämpiä kasvuyrityksiä vielä hajautetumman ja toimivamman osakesalkun luomiseksi.
Osinkotulot olivat viimeiseltä kahdelta kuukaudelta seuraavat; tammikuussa osinkoja tuli verojen jälkeen 18,02 € (Ares Commercial 13,14 €, Ellington Financial 0,83 € ja New Residential Investment 4,05 €) ja helmikuussa 0,83 € (Ellington Financial).